Укуси комах
Після укусу бджолами, джмелями, шершнями виникає місцева або загальна реакція. Місцева реакція: сильний біль, свербіж і печіння, почервоніння і значний набряк у ділянці укусу. Тривалість місцевої реакції 1—8 діб.
Загальні реакції бувають токсичними і алергічними.
Токсична реакція виникає, тоді коли людину одночасно ужалять декілька десятків комах. Жінки та діти більш чутливі до отрути, комах ніж чоловіки.
При загальній токсичній реакції може з'явитися кропивниця. Вона супроводжується високою температурою, різким головним болем, блювотою, інколи маренням, судомами.
Алергічна реакція на отруту комах виникає приблизно у 1— 2 % людей, і для її розвитку кількість отрути значення не має. Достатньо, щоб людину ужалило всього одна комаха.
Ступінь тяжкості такої реакції може бути різним. Проявом може бути кропивниця, набряк обличчя, вушних раковин. Дуже небезпечний набряк язика і гортані, що може викликати ядуху. В ряді випадків спостерігається задишка, утруднений, хриплий види, сильне серцебиття, запаморочення, біль у животі, нудота, блювота, можлива короткочасна втрата свідомості.
Найтяжка алергічна реакція — анафілактичний шок, який загрожує життю постраждалого. Він розвивається одразу після укусу: людина втрачає свідомість (інколи на декілька годин), у нього порушується діяльність багатьох органів і систем, в першу чергу серцево-судинної та нервової.