Укуси членистоногих

Маленький паразит, який перено­сить віруси кліщового енцефаліту — небезпечного захворювання центральної нервової системи, яке нерідко закінчуються смертю.

Захворювання виникають на весні, тому що кліщ як перенос­ник вірусу найбільш небезпечний в травні — червні, у липні та серпні ця небезпека набагато знижується, а у вересні практично сходить до нуля.

У 80 відсотках випадків захворювання виникає при внесенні вірусу до організму людини при прямому присмоктуванні зара­женого кліща до шкіри. Також можливе зараження через шлун­ково-кишковий тракт, у том числі при забрудненні рук під час зняття кліща, на поверхні якого може знаходиться вірус.

Потрапивши на тіло людини, кліщ присмоктується в волосис­тій частині голови, в ушних раковинах, на шиї, ключицях, у пах­вових ямках, на грудях, руках, спині, попереку, в паху. Укус його безболісний завдяки знеболюючій речовині, яка є в слині.

Симптоми кліщового енцефаліту. Після укусу зараженого кліща захворювання може розпочатися від 1—2 днів до 1—3 міс. Це так званий прихований період, протягом якого можливі слаб­кість, втрата апетиту, сонливість, збільшення температури до 37,2—37,4°.

Розгорнутий період має різкий початок у вигляді лихоманки, сильних болів у м'язах, інколи з судомами. На 2—3-й день після початку захворювання настають розлади нервової системи, пара­лічі м'язів, можливі паралічі дихання й смерть. Для оточуючих хворий кліщовим енцефалітом як джерело зараження безпечний.

Перша допомога: виявленого кліща треба негайно видалити. При цьому ні в якому разі не можна допускати відриву головки кліща з залишенням її в тілі людини.

Існує два способи видалення кліща. Захвативши кліща пінце­том або пальцями, обгорнутими в марлю, його видаляють пові­льними, плавними рухами проти годинникової стрілки.

При другому способі кліща обв'язують ниткою в місці присмоктування (між головкою й шкірою людини) і, розтягуючи кінці нитки в сторони, витягують із тіла. Руки й місце укусу обов'язково треба продезінфікувати.

05 Лютого, 2022 р., 16:09
 Перш за все треба застосувати заходи, які перешкоджають потраплянню отрути до організму і її розповсю­дженню. Із всіх комах жало залишають тільки бджоли, оскільки їх жалючий апарат має зазублення. Тому, знайшовши жало, обе­режно треба видалити разом з отруйним мішечком.
05 Лютого, 2022 р., 16:07
Отруйні павуки, розповсюджених в основному у південних регіонах, отруйні павуки зустрічаються і в інших місцях.