Опіка над дитиною
Прикро визнавати, але й у третьому тисячолітті поряд з іншими негативними явищами збереглося соціальне сирітство. В Україні кількість дітей, які позбавлені радості зростати у власних родинах, постійно збільшується. З метою поліпшення
становища дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, громадяни нашої країни мають можливість взяти дитину у родину під опіку на спільне проживання та виховання.
Етапи оформлення
Опіка та піклування над неповнолітніми дітьми встановлюються лише після того, як вони отримують статус тих, що залишилися без піклування батьків. Згідно із законом цей статус дається неповнолітнім у випадках, коли батьки:
померли або пропали безвісти;
недієздатні (в тому числі, серйозно хворі);
знаходяться у в'язниці;
позбавлені батьківських прав;
відмовилися від дитини (наприклад, не забирають з пологового будинку або лікарні, написали заяву про відмову);
Опіка та піклування встановлюється органом опіки та піклування (в окремих випадках судом) з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх та неповнолітніх осіб. Опіка встановлюється над дитиною, яка
не досягла чотирнадцяти років, піклування – над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
Хто може бути опікуном, піклувальником дитини?
Опікуном, піклувальником призначається переважно особа, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна чи піклувальника.
Згідно статті 244 Сімейного кодексу України, опікуном, піклувальником дитини може бути за її згодою повнолітня дієздатна особа.
При призначенні дитині опікуна або піклувальника органом опіки та піклування враховуються особисті якості особи, її здатність до виховання дитини, ставлення до неї, а також бажання самої дитини.
Якщо на опікунство претендує декілька осіб, то перевага надається:
Родичам дитини (незалежно від місця проживання);
Cім’ї, в якій дитина проживала на момент виникнення питання про встановлення опіки (піклування).
Не може бути опікуном, піклувальником дитини особа, яка зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, особа, позбавлена батьківських прав, а також
особа, інтереси якої суперечать інтересам дитини.
Встановлення опіки, піклування
З питань встановлення опіки та піклування потрібно звертатись до органу опіки та піклування за місцем проживання дитини або особи, яка виявила бажання стати опікуном, піклувальником.