ЩОДО ЗМІН В ЗАКОНОДАВСТВІ У СФЕРІ ЗАХИСТУ ТВАРИН ВІД ЖОРСТКОГО ПОВОДЖЕННЯ

Дата: 10.09.2021 09:35

08.11.2021 вводиться в дію Закон України  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації положень деяких міжнародних угод та директив ЄС у сфері охорони тваринного та рослинного світу».

Закон спрямований на впровадження європейських гуманних цінностей та стандартів по відношенню до тварин та приведення законодавства України у відповідність до Директив Європейського Союзу , що регламентують гуманне ставлення до цілого ряду груп сільськогосподарських тварин (Директива Ради 98/58/ЄС від 20 липня 1998 року стосовно захисту тварин, що утримуються для сільськогосподарських потреб); захист тварин під час перевезення (транспортування) (Директива 91/628/ЄС, узгоджена з Директивою 95/29/ЄС).

Законом внесено зміни до Кримінального Кодексу, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального процесуального кодексу, Лісового кодексу, законів України «Про захист тварин від жорсткого поводження», «Про тваринний світ», «Про Національну поліцію», «Про Червону книгу України», «Про місцеве самоврядування в Україні».

Законом встановлена заборона винищування з метою регулювання чисельності бездомних тварин, бити, вбивати, отруювати або калічити бездомних та домашніх тварин. Крім, того забороняється жебрацтво із бездомними, свійськими та домашніми тваринами.

Законом також заборонено утримувати в закладах громадського харчування, нічних клубах, готелях, оздоровчих закладах та інших непридатних для показу диких тварин громадських місцях, а також у квартирах, приватних будинках, присадибних, садових ділянках ведмедів, левів, тигрів, кабанів, крокодилів, вовків, великих та отруйних змій, хижих тварин, інших тварин, які становлять загрозу для людей, або видів тварин, занесених до Червоної книги, і до   списку ІІ Бернської конвенції (Конвенції про охорону дикої флори та фауни), а також використання тварин для реклами в розважальних закладах та закладах громадського харчування, а також заборонити надавати фотопослуги з дикими тваринами, крім зоопарків, цирків і дельфінаріїв.

Умови використання тварин у сільському господарстві повинні відповідати їх фізіологічним, видовим, та індивідуальним особливостям, а також задовольняти їх природні потреби в харчуванні, воді, сні, рухах, у природній активності та інші потреби.

Умови в приміщеннях для утримання тварин або на вигульних майданчиках, зокрема освітлення температура, вологість, циркуляція повітря, вентиляція, концентрація газів і рівень шуму тощо мають відповідати їхнім фізіологічним і видовим потребам в обсягах, визначених законодавством.

Забороняється:

- використання для роботи хворих, поранених, вагітних в останній третині вагітності або недогодованих тварин;

- використання у роботі з тваринами спорядження та інших засобів, що можуть призвести до травмування, каліцтва або загибелі тварин;

- утримувати тварин у приміщеннях, в яких проводиться забій тварин або в яких знаходяться туші забитих тварин;

- насильне годування тварин, крім годування з лікувальною чи профілактичною метою, у тому числі забороняється здійснення діяльності з розведення та вирощування гусок та качок для отримання фуа-гра (жирної печінки);

- патрання, обсмалювання, зняття шкіри, копчення, відокремлення частин у тварин тощо до припинення серцебиття тварини.

При проведені таврування, біркування, біостерилізації, обрізання частини дзьоба, видалення або обрізання рогів та інших болісних процедур застосовуються методи знеболення.

Утримання собак і котів у місцях, де це заборонено відповідними правилами, утримання незареєстрованих собак, приведення їх у громадські місця, вигулювання собак без повідків та намордників (крім собак, у реєстраційних свідоцтвах на яких зроблено спеціальну відмітку) чи в невідповідних для цього місцях, або продаж тварин у невідповідних для цього місцях, визначених правилами утримання домашніх тварин, які установлюються органами місцевого самоврядування, - тягнуть за собою попередження або накладення штрафу на громадян від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження накладання на посадових осіб - від сімдесяти до ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з Законом, здійснювати контроль над дотриманням вимог у сфері захисту тварин від жорсткого поводження і вжити відповідних заходів у разі порушення законодавства у сфері в межах своєї компетенції визначеної законодавством, має Національна поліція.