День прав людини відзначається 10 грудня

Дата: 10.12.2021 10:02

День прав людини відзначається 10 грудня - саме цього дня в 1948 році Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй прийняла Загальну декларацію прав людини - епохальний документ, в якому були проголошені невід'ємні права, притаманні кожній людині незалежно від її раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, майнового, станового чи іншого становища. Декларацію перекладають частіше, ніж будь-який інший документ у світі: її текст існує більш ніж 500 мовами.

Загальна декларація прав людини спонукала людство до розробки та укладення численних конвенцій, декларацій та протоколів з прав людини:

у 1948 г. було ухвалено Конвенцію про попередження злочину геноциду та покарання за нього;

в 1949 г. — Женевські конвенції про захист прав людини під час збройних конфліктів;

1950 г. — Європейську Конвенцію захисту прав людини та основних свобод;

1959 – Декларацію прав дитини;

в 1966 г. — пакти про права людини

Також було створено різноманітні установи та посади для більш об’єктивного дотримання державами прав людини - Комісія ООН з прав людини та Уповноважений з прав людини.

Тема 2021 року: Рівність – скорочення нерівності, просування прав людини

Цього року День прав людини присвячений темі «Рівність» та статті 1 Загальної декларації прав людини – «Усі люди народжуються вільними та рівними у своїй гідності та правах».

Принципи рівності та недискримінації займають центральне місце в галузі прав людини. Тема рівності узгоджується з Порядком денним до 2030 року та з підходом ООН, викладеним у документі Ні про кого не забути: рівність та недискримінація як основа сталого розвитку – загальна рамкова програма дій. Вона передбачає боротьбу з формами дискримінації, що глибоко укорінилися, до яких схильні найбільш уразливі групи, та пошук відповідних рішень.

Рівність, інклюзія та недискримінація або, іншими словами, правозахисний підхід до розвитку – це найкращий спосіб скоротити нерівність та продовжити рухатися до здійснення Порядку денного до 2030 року.

На зображенні може бути: текст